Dobó Kata, Görög Zita és Gianni Annoni - egész évben - az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAM nagyköveteiként segítik az egészségmegőrzés ügyét.
"Életünk folyamán mindannyian kerülünk olyan helyzetbe, amikor az egészségünk érdekében igénybe kell vennünk szakemberek segítségét, és a mi felelősségünk, hogy a terápiát végig csináljuk úgy, ahogy azt az orvosunk javasolja. Az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAMBAN azt szeretnénk tudatosítani, hogy mindannyian érintettek vagyunk! Az egészségmegőrzés egyfajta szemlélet, amellyel megteremthetjük testi-lelki egészségünket!” Dobó Kata
A Magyar Kórházszövetség az Érthetően Az Egészségért Alapítvánnyal együttműködve 2011. március 23-án, a Szent Imre Kórházban tartott sajtótájékoztatón bejelentette, hogy országos programsorozatot indít “ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT” címmel, amely során nyílt egészségnapokat, tematikus kiállításokat valamint orvosi továbbképzéseket rendeznek két budapesti és hat vidéki kórházban. A program középpontjában a prevenció, az egészséges táplálkozás, illetve a betegek terápiás együttműködésének javítása áll. Dobó Kata, Görög Zita és Gianni Annoni - egész évben- az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAM nagyköveteiként segítik az egészségmegőrzés ügyét.
Az egészségtudatosság, az egészségmegőrzés egyre szélesebb társadalmi rétegek számára kezd fontossá válni, azonban a prevenciónak hazánkban egyelőre nincs megfelelően kidolgozott, összehangolt stratégiája, ezért átfedések és hiányosságok tapasztalhatók. A hiányosságokat felismerve a Magyar Kórházszövetség az Érthetően Az Egészségért Alapítvánnyal együttműködve országos programsorozatot indít “ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT” címmel, amely során egyszerre és összhangban működik együtt az egészségügyi ellátórendszer valamennyi képviselője (orvos, kórház, betegszervezet, szakápoló, dietetikus stb.). Az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAM célja a megelőzéssel, az egészségmegőrzéssel, a betegek terápiás együttműködésével, valamint a gyermekek és felnőttek táplálkozási szokásaival kapcsolatban tájékoztató programok szervezése. Cél továbbá, hogy az egészségmegőrzés szemléletét összetett formában juttassák el az egészségügyi rendszerben dolgozókhoz és a lakossághoz egy időben.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Program hátteréről elmondta: „Az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAM egyedülálló kezdeményezés, ilyen jellegű összefogás a kórházak és az egészségügyi ellátórendszer részéről még nem volt. Most egy időben, összehangoltan kívánunk fellépni közös céljaink érdekében, és eközben párbeszédet szeretnénk kialakítani a lakossággal is. A mi célunk, hogy paradigmaváltás történjen: az egészségügy ne betegségügy legyen, továbbá gazdasági szinten el tudjuk fogadtatni, hogy az egészségügy nem egy költségvetési kiadási tétel, hanem az egészségipari hátterével a gazdasági válság egyik kitörési pontja. Ebben szövetségünk és tagkórházaink is proaktív szerepet kívánnak játszani.”
„Úgy valljuk, jobb, ha együtt változtatunk, mintha passzívan elviseljük a rajtunk végrehajtott változtatásokat. A gyógyítás már évezredek óta erről szól: keressük a bajok okait, legjobb tudásunk szerint megpróbálunk terápiát javasolni, reméljük, hogy a beteg megfogadja a tanácsainkat és a betegekkel közösen igyekszünk hinni abban, hogy a gyógymód hatásos is. Egyik lépcső sem kihagyható – a tudás, az együttműködés és a hit is kell a gyógyuláshoz. A részünkről egyik sem fog hiányozni.” – összegezte Rácz Jenő.
A Program nagyköveteiként olyan sztárok fogják segíteni az egészségmegőrzés ügyét, mint Dobó Kata, Görög Zita és Gianni, akik az egészséges életmód fontosságára és a betegek terápiás együttműködésének jelentőségére kívánják fölhívni a figyelmet.
„Az elmúlt években rendszeresen részt vettem egészségügyi kezdeményezésekben, és gyakran keresnek meg különböző egészségügyi témakörökben. Úgy éreztem, hogy a Magyar Kórházszövetség és az Érthetően az Egészségért Alapítvány céljai olyan fontosak és oly sok embert érintenek, hogy örömmel mondtam igent, megtisztelő felkérésükre. Azzal a céllal ajánlottam föl szerepvállalásomat az egészségmegőrzés ügyének, hogy tudatosítsam az emberekben: mindannyian érintettek vagyunk! Életünk folyamán mindannyian kerülünk olyan helyzetbe, amikor az egészségünk érdekében igénybe kell vennünk szakemberek segítségét, és a mi felelősségünk, hogy a terápiát végig csináljuk úgy, ahogy azt az orvosunk javasolja. Azonban az egészségünk megőrzésének érdekében nem elég akkor odafigyelni magunkra, amikor már bekövetkezett a baj, hanem folyamatos önfegyelemre van szükség, azaz törekedni kell a megelőzésre! A Programban azt szeretnénk tudatosítani, hogy az egészségmegőrzés egyfajta szemlélet, amellyel megteremthetjük testi-lelki egészségünket!” – mondta el Dobó Kata.
Görög Zita, műsorvezető, szerepvállalásáról elmondta: „A gyermekeim miatt különösen fontosnak tartom, hogy jól megválogatott ételek kerüljenek az asztalra, hiszen a gyermekkor az az időszak, amikor meg kell alapoznunk a helyes táplálkozást. A gyermekekben tudatosítani kell, hogy nem ehetnek meg mindent, amit a szemük megkíván, hanem szülői segítséggel kell kiválasztaniuk a megfelelő táplálékot, és a szülő felelőssége, hogy fölkészítse őket arra az útra, amelyet az egészségmegőrzés jelent. Amennyiben sikeresen átadjuk ezt a tudást a gyerekeknek, úgy a későbbiekben ők is hallgathatnak a megérzéseikre, ahogy az egészségtudatos felnőttek is teszik. Viszont alkattól és életmódtól függően fontos, hogy kikérjük szakemberek véleményét is, illetve ne féljünk segítséget kérni, amennyiben problémát észlelünk egészségünkben. Ezért tartom nagyon fontosnak az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAMOT, amely során az embereknek lehetőségük lesz kérdéseket föltenni, és hozzájuthatnak a szakemberektől életmód tanácsokhoz is.”
Gianni Annoninak a szervezete jelzett, hogy változtatnia kell életmódján, és személyes példáján keresztül szeretne üzenni az embereknek. „Az elmúlt évben sajnos több jelzést is adott a szervezetem arról, hogy jobban oda kellett volna figyelnem magamra. Azóta változtattam. A pozitív gondolkodás pozitívat vonz maga köré. Ezért úgy döntöttem, hogy tudatosabbá válok, ami az egészségemet illeti, és mint étterem tulajdonos, természetesen a táplálkozásnál kezdtem a változtatást. Azért veszek részt örömmel az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAMBAN, mert ennek során lehetőségem lesz táplálkozás-szakértőkkel, dietetikusokkal együtt segíteni az embereknek abban, hogy miként lehet egészségesebben főzni, és, hogy ez alapvetően nem pénztárca kérdése, hanem sokkal inkább a szemléleté.”
Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke kifejtette, hogy az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAM során törekedni fognak, a Szövetségtől megszokott módon arra, hogy a szakmai ismereteket közérthetően, szemléletesen, gyakorlati ötletekkel illusztrálva, interaktív módon adják át. „Rendkívül fontos, hogy az egészségmegőrző program során elhangzó és hozzáférhető információk tudományosan megalapozott forrásokon alapulnak! Azért is fontos számunkra az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAMBAN történő részvétel, mert több szervezet összefogásával jelentősebb eredményeket lehet elérni az egészséges táplálkozási szokások és életmód kialakításában. Még mindig számtalan tévhit él a köztudatban, pedig fontos, hogy felismerjük, kizárólag önmagunk vagyunk felelősek egészségünkért. Nem kifogásokat kell keresni, hanem tudatosítani azt, hogy a hosszantartó, jó életminőség alapja az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás.”
Dr. Németh Attila, az Országos Pszichiátriai Központ szakmai igazgatója, rámutatott, hogy az orvos kommunikációja, illetve annak hiánya a legfontosabb faktor a beteg együttműködésében. „Az orvosok 83 százaléka gondolja úgy, hogy a kommunikáció fontos tényező a beteg gyógyulásában. Ehhez képest sajnos gyakori probléma a beteg gyors félbeszakítása, az elsőként említett panasz túlértékelése, illetve az, hogy az orvosok sokszor figyelmen kívül hagyják a beteg észleléseit. Pedig az emberek egyre felkészültebben érkeznek az orvosaikhoz, nem csak egyoldalú befogadók, és kezelés előtt tájékozódnak a betegségükről. A betegek oldaláról megközelítve az orvos-beteg együttműködés kérdését, tisztáznunk kell, hogy az már a beteg felelőssége, hogy kövesse orvosa utasításait. A betegek a hosszantartó terápiák során az előírt gyógyszerek 30-50 százalékát nem veszik be, 72 százalékuk pedig képtelen felsorolni az általa szedett gyógyszerek nevét, nem tartja be a gyógyszerszedési előírásokat, a kontroll időpontját stb.”
Dr. Németh Attila hozzátette, hogy azért vállalta el örömmel az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAMBAN történő részvételt, mert kiváló lehetőséget biztosít mind az orvosoknak, mind a betegeknek, hogy elmondhassák javaslataikat, valamint tudást szerezzenek arról, hogy miként lehet hatékonyabb az együttműködésük, ezzel elősegítve a kölcsönös megértést, és a jobb kommunikációt.
Az ÉRTHETŐEN AZ EGÉSZSÉGÉRT PROGRAM rendezvényeinek helyszíneiről és időpontjairól a www.erthetoen.hu oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.